22 sierpnia 2008

Karkonosze - Pałac Łomnica


W drodze do Jeleniej Góry zatrzymałam się w Łomnicy. To ok. 25 km od Szklarskiej Poręby i kilka od Jeleniej Góry (patrz mapa dojazdu).

Można rzec, iż pałac Łomnica położony jest u podnóży Karkonoszy, co niewątpliwie stanowi o jego atrakcyjności. Jeśli dodam, że wokół rozciąga się 9-hektarowy zabytkowy park, przez który przepływa rzeka Bóbr, a panująca tu atmosfera przypomina tę, panującą w XIX- wiecznym szlacheckim dworku to chyba wystarczy, by zachęcić do wypoczynku w tym osobliwym miejscu. Przechadzając się alejkami wśród zieleni, ma się wrażenie, że czas stanął w miejscu. Można spędzić tutaj oryginalne wakacje, z dala od miejskiego zgiełku i pośpiechu.

Teraz, dla zainteresowanych, kilka słów o historii Łomnicy. Wzmianki o Łomnicy, jako o śląskiej wiosce pojawiły się już w XIV w. Posiadłość na terenie której stoi dzisiejszy pałac wielokrotnie zmieniała właścicieli. Do 1650 r. pozostawała w rękach kolejnych przedstawicieli rodu von Zedlitz, podobnie jak i Wojanów, o którym też napisze w jednym z kolejnych postów. Ten piękny barokowy pałac zbudowano w 1720 r. na potrzeby rodziny cesarsko-austriackiego podpułkownika Matthiasa de Thomagnini. W 1800 r. obok wzniesiono nowy, klasycystyczny obiekt, nazwany później "Małym Pałacem" lub też "Domem Wdowy", a przeznaczony dla seniorek rodu. Ta nazwa zachowała się do dziś. W tym samym czasie wokół pałacu założono ogólnie dostępny park. W 1838 r. miała miejsce kolejna przebudowa, tym razem w stylu Biedermeierowskim. Wtedy to została dobudowana m.in. trzecia kondygnacja. W 1841 r. przy elewacji zachodniej pojawiła się wieża. Stopniowo przebudowywano kolejne elementy. Po II wojnie światowej, do 1977 r. w pałacu istniała szkoła podstawowa. W tym czasie stropy zaczęły stanowić zagrożenie, toteż ją zlikwidowano, ale remontu nie przeprowadzono. Do 1992 r. budynek stopniowo niszczał w wyniku dewastacji przez miejscową ludność. Wtedy to rozpoczęto prace zabezpieczające, a cztery lata później zajęto się rekonstrukcją parku, efekty której mogłam dostrzec podczas tegorocznej wizyty.

Na każdym kroku widać tutaj wielką dbałość nie tylko o sam pałac, ale i jego otoczenie. Obecnie pałac prezentuje się bardzo okazale, posiada trzy kondygnacje z użytkowym poddaszem.

Odbywają się tutaj różnego rodzaju imprezy kulturalne takie jak m.in. koncerty, odczyty i wystawy. Stylowe wnętrze zachęca do wstąpienia w jego progi.

Natomiast w "Domu Wdowy" mieści się hotel i restauracja. Jeśli masz ochotę sie tam zatrzymać, zerknij na bardziej szczegółowy opis tego obiektu, jak i licznych atrakcji, czekających na potencjalnych gości.

Pałac Łomnica znany jest w okolicy z przepysznych konfitur i miodów. Naprawdę warto ich spróbować... Mnie zachwycił park i mała architektura ogrodowa.

Wypielęgnowane klomby, przystrzyżona trawa, czyste ścieżki. Polecam obejrzenie pałacu, spacer alejkami parku, a następnie spróbowanie przysmaków pałacowej restauracji.

Naprzeciw pałacu, powstaje skansen folwarczny Łomnica.

Już teraz można przyjrzeć się starym maszynom rolniczym i sprawdzić swoją wiedzę na temat znajomości nasion oraz zapachów, które kojarzą nam się z łaką, polem, czy też ogólnie mówiąc gospodarstwem wiejskim.

W kilku miejscach umieszczono woreczki zawierające przykładowo siano, czy też zioła, a pod nimi zakryte ich nazwy.

Odkrywając je, sprawdzamy, czy poznaliśmy zapach zawartości lnianych woreczków. Podobnie jest z nasionami, z tą różnicą, że tutaj widzimy ich próbki w pojemniczkach i rozpoznajemy nazwy.

Ciekawy pomysł. Muszę przyznać, że kilkakrotnie pomyliłam się, ale wysnułam odpowiednie wnioski z tej nauki. Prace przy folwarku trwają nieustannie, toteż myślę, że poproszę Was o aktualne dane, jeśli ktoś odwiedzi Łomnicę i zechce napisać pod tym postem kilka słów komentarza.

A teraz krótki film o pałacu i jego historii.

Dane kontaktowe Pałacu Łomnica:

http://www.schloss-lomnitz.de/index.php?section=kontakt

Brak komentarzy: